Sharks Capture Track & Field Title

0

St. Mary’s French Immersion won a hotly contested 2015 Huron-Superior Catholic District School Board (HSCDSB) elementary track and field championships held Tuesday, June 16, 2015 at the Jo Forman Track in Sault Ste. Marie.

The Sharks, with the help of three record setting performances, collected 113 points overall to claim the title.  Holy Cross finished second in the aggregate standings while St. Paul took third and Our Lady of Lourdes placed fourth.

St. Mary’s French Immersion three records came from the Girls Division.  In the Bantam Division, Jacey-Rae Duguay set a new standard in the triple jump covering 10.21 metres.  In the Atom Division, Anahi Molina-Ruiz won the high jump with a record 1.18 meters leap.  In Novice, Isabella Fata won the 50 metres sprint in a record 7.91 seconds.  She also won the high jump event.

Other top individual efforts saw Kayla Stevenson from St. Paul win the Pee Wee Girls 100 and 200 metres and running long jump.  She was also part of the Patriots victory in the 400 metre relay.  In Bantam Girls, Alyssa Rizzo from St. Paul won the 100 and 400 metres along with the running long jump.  Rizzo’s time of 1:04.59 in the 400 established a new HSCDSB record.  She was also part of the Patriots victorious 400 metre relay team.

On the boys side, Jacob Bumbaco from Holy Cross also won four events.  He beat the field in the 400 and 800 metres, the triple jump and was part of the Griffins winning effort in the 400 metre relay.

The meet included student-athletes from across the HSCDSB with Alexis Deschense from St. Mary’s Blind River winning the Bantam Girls softball throw with a toss of 37.70 metres.  Lukas Gauthier from Sacred Heart in Espanola won the Bantam Boys 200 metres with a time of 27.20 seconds.

HSCDSB ELEMENTARY TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS 2015

** Indicates New HSCDSB Record

Novice Boys

EVENT NAME SCHOOL RESULT
50 metres Christian Sartor Holy Cross 8.12 secs
100 metres Ryan Posteraro St. Pius X 16.16 secs
Running L. J. Gavin Nadon St. Mary’s F.I. 3.50 metres
Standing L.J. Alex Spadafora St. Francis F.I. 1.87 metres
High Jump Charlie Burns St. Mary’s F.I. 1.08 metres

 

Girls Novice

EVENT NAME SCHOOL RESULT
50 metres Isabella Fata St. Mary’s F.I. 7.91 secs **
100 metres Mattea Bruni St. Ann 16.03 secs
Running L. J. Martina Pucci St. Mary’s F.I. 3.36 metres
Standing L.J. Julia Elwgren St. Francis F.I. 1.78 metres
High Jump Isabella Fata St. Mary’s F.I. 1.90 metres

 

Atom Boys

EVENT NAME SCHOOL RESULT
50 metres Michael Forbes St. Theresa 7.53 secs
100 metres Tyson Doucette St. Mary’s F.I. 14.44 secs
200 metres Braeden Coutts Holy Family 30.63 secs
Running L. J. Tyson Doucette St. Mary’s F.I. 4.13 metres
Standing L.J. Kenny Belanger St. Paul’s 1.89 metres
High Jump Elliot Anderson St. Bernadette 1.25 metres
Softball Throw Devin Mauro St. Theresa 39.90 metres

 

Atom Girls

EVENT NAME SCHOOL RESULT
50 metres Sydney Czop Our Lady of Lourdes 8.12 secs
100 metres Milana Perri St. Theresa 16.16 secs
200 metres Bianca Spadafora St. Mary’s F.I. 31.31 secs
Running L. J. Milana Perri St. Theresa 3.65 metres
Standing L.J. Cassandra McCauley St. Paul 1.91 metres
High Jump Anahi Molina-Ruiz St. Mary’s F.I. 1.18 metres **
Softball Throw Mya Headrick St. Mary’s F.I. 28.70 metres

 

Pee Wee Girls

EVENT NAME SCHOOL RESULT
100 metres Kayla Stevenson St. Paul 13.69 secs
200 metres Kayla Stevenson St. Paul 29.41 secs
400 metres Luca Rebek St. Paul 1:11.75
800 metres Paige Banton St. Mary’s F.I. 2:49.41
400m Relay Brianna BarbanLuca Rebek

Kayla Stevenson

Miranda Taylor

St. Paul 57.51 secs
Long Jump. Kayla Stevenson St. Mary’s F.I. 4.46 metres
Triple Jump Keliyah Colizza St. Mary’s F.I. 9.09 metres
High Jump Paige Banton St. Mary’s F.I. 1.32 metres
Softball Throw Breanna Carpinteiro Holy Family 36.30 metres

 

Pee Wee Boys

EVENT NAME SCHOOL RESULT
100 metres Nick Pagnotta Our Lady of Lourdes 13.38 secs
200 metres Seth Stewart St. Theresa 29.38 secs
400 metres Dante Campagna Holy Cross 1:04.50
800 metres Jack Naccarato Our Lady of Lourdes 2:39.75
400m Relay Danny ClarkMax Fasulo

Braydon Grbich

Nick Pagnotta

Our Lady of Lourdes 56.16 secs
Long Jump Braydon Grbich Our Lady of Lourdes 4.07 metres
Triple Jump Mateo Perri St. Theresa 9.26 metres
High Jump Danny Clark Our Lady of Lourdes 1.42 metres
Softball Throw Braydon Grbich Our Lady of Lourdes 45.20 metres

 

Bantam Girls

EVENT NAME SCHOOL RESULT
100 metres Alyssa Rizzo St. Paul 13.50 secs
200 metres Riley Coventry St. Paul 29.91 secs
400 metres Alyssa Rizzo St. Paul 1:04.59 **
800 metres Riley Coventry St. Paul 2:51.22
400m Relay Sophia CalibaniRiley Coventry

Victoria Dunham

Alyssa Rizzo

St. Paul 57.51 secs
Long Jump Alyssa Rizzo St. Paul 4.19 metres
Triple Jump Jacey-Rae Duguay St. Mary’s F.I. 10.21 metres **
High Jump Summer Harmon St.Pius X 1.39 metres
Softball Throw Alexis Deschense St. Mary’s –Blind River 37.70 metres

 

Bantam Boys

EVENT NAME SCHOOL RESULT
100 metres Noah Carter Holy Cross 12.75 secs
200 metres Lukas Gauthier Sacred Heart – Espanola 27.20 secs
400 metres Jacob Bumbaco Holy Cross 1:02.50
800 metres Jacob Bumbaco Holy Cross 2:26.19
400m Relay Dylan ArchibaldJacob Bumbaco

Noah Carter

Noah O’Brien

Holy Cross 52.35 secs
Long Jump Nick Porco Holy Family 4.82 metres
Triple Jump Jacob Bumbaco Holy Cross 16.72 metres
High Jump Noah Carter Holy Cross 1.50 metres
Softball Throw Angelo Carchidi Our Lady of Lourdes 59.80 metres