22nd Annual Algoma University Student Awards

0
Algoma University

Algoma University’s staff and faculty, as well as supporters of the Algoma University Foundation’s Scholarship and Bursary Program, will celebrate the academic achievements of its students tonight at the 22md Annual Algoma University Student Awards at The Pavilion at Algoma’s Water Tower Inn and Suites from 5:00pm-7:00pm.

“The students we are recognizing tonight are among our best and brightest,” said Dr. Craig Chamberlin, President and Vice Chancellor of Algoma University. “These students have worked hard this past year to achieve academic success, and tonight we celebrate their accomplishments. Tonight is also an opportunity for our donors to see the benefit of their generous contributions to the University and our students.”

The annual student awards ceremony and reception acknowledges the academic accomplishments of Algoma University’s students. It highlights the importance of financial awards and community support and also provides students with the chance to express their gratitude to the donors who make these awards possible.

Algoma University is giving out a total of $427,275 in awards, including entrance and renewable scholarships, as well as entrance and in-course bursaries.

Below is a complete list of the 2015 student award winners:

Algoma U Entrance Scholarships:

Edward and Frank McGrath Award of Excellence
Lauren Rogers

Carl J. Sanders Scholarship
Elliott Nicholson

Peggy and Willmont MacDonnell Scholarship
Melissa Reed

Algoma U Awards of Excellence
Purvis Marine (Platinum) Hailey Buckley
RBC Royal Bank/RBC Wealth Management (Gold) Joey Hodges
Algoma Financial Group & Pino’s get fresh foods (Gold) Amy-Lynn Triplett
Algoma’s Water Tower Inn & Suites (Silver) Samantha Heggart

Algoma U Awards of Excellence (Platinum)
Katherine Beaulieu
Alicia Cook
Jacob Cruise
Katelyn Desgagne
Courtney Dukes
Steven Le
Taylor Madonna
Hannah O’Donnell
Courtney Palmer
Briana Paluzzi
Holly Reynolds
Emma Roberts Splane

Algoma U Awards of Excellence (Gold)
Breanna Browne
Mitchel Burch
Nikolas Cheeseman
Glenn Driver
Hannah Egerland
Mikayla Fahrer
Riley Gridzak
Christina Heliotis
Jenna Hulkkonen
Sydney Kent
Lacey Liguori
Lucas Luciani
Jordan Milos
Hannah Murphy
Christina Palumbo
Amber Parker
Winter Pearson
Julia Simon
Aniesa Tario
Jordan Trudeau

Algoma U Awards of Excellence (Silver)
Hilary Barsanti
Alexandra Berlingieri
Jenna Carlucci
Cheyenne Carpenter
Miranda Caruso
Sara Duguay
Lauren Febbraro
Courtney Fiacconi
Karly Fracalanza
Cathryn Franklin
Julia Grzincic
Colton Hewett
Mithun Jaisankar
Kate Lapish
Valerie Linklater
Lauren Nanne
David Peredun
Riley Slater
Hannah Syrette
Dana Szewczyk

Algoma U International Entrance Scholarship
Hira Sheikh

John R. Rhodes Scholarship
Sarah Van Boerdonk

Corporation of the City of Sault Ste. Marie Admissions Scholarship I
Justin Bell
Olivia Bruni
Angelika Luczinski
Robert Sandvik
Jeremy Tausch

Algoma University Alumni Entrance Award I
Lauren Rogers

Algoma University Alumni Entrance Award IV
Liam Riley

Algoma U Diploma Recognition Awards of Excellence I
Bobbie-Jean Brophy
Laryssa Canduro
Paul Channer
Latasha Isaacs
Amber Jones
Samantha Lamothe
Samantha Mccormick
Constance Pangowish
Shannon Perry
Benjamin Robertson
Lindsay Wannacott

Algoma U Diploma Recognition Awards of Excellence II
Makayla Braganca
Hannah Brazeau
Jamie-Leigh Boehler
Roger Boudreau
Jonathan Cada-doiron
Shanda Eaton
Danielle Heatley
Jany Ondongo
Thomas Pratt
Taylor Roberts

Algoma U Diploma Recognition Awards of Excellence III
Christopher Bowles
Alexis Dooley
Emily Evans
Tseten Lhamo
Brooke Roach-Neville
Michael Sacchetta

Tilt Tammik Music Scholarship
Elliot Nicholson

Algoma U Entrance Bursaries:

Gabriel Barban, P.Eng. Bursary
Karly Fracalanza

Paul & Bricken Dalseg, Pioneers of Lake-Of-The-Woods Student Award
Shannon Boyer

Rotary Club of Sault Ste. Marie Bursary
Zackery Ridley

Rotary Club of Sault Ste. Marie North Bursary
Hailey Buckley

Rotary Club of Sault Ste. Marie North Bursary
Hailey Buckley

The Scotiabank First Nations Student Bursary
Valerie Linklater

The Honourable Ray & Mary-Kay Stortini Bursary
Samantha Heggart

The Rosemary O’Connor Memorial Bursary
Selina Haltom

Algoma U Continuing Scholarships:

Edward & Frank McGrath Award of Excellence
Gaetano Coccimiglio
Leah Hodgson

Carl J. Sanders Scholarship
Jamie Lynn B. Lucio
Andrew Vanderburg

Peggy and Willmont MacDonnell Scholarship
Joshua Egerland
Jonathan Krotkiewicz

Algoma U Award of Excellence (Platinum)
Emily Boylan
Cynthia Carson
Samantha Charlebois
Ashlie Culina
Emily Faubert
Joshua Gibbs
Alexander Guido
Sarah Hollingsworth
Selina Hunt
Pooja Luitel
Ryan Pelletier
Justin-Peter Stefanizzi
Justin Rhude
Anna Smith
Riley Smith
Gabriella Travaglini
Stephen Tyler Wilding
Tuesday Verslype

Algoma U Award of Excellence (Gold)
Ryan Alcock
Laura Beach
Elizabeth Brandeau
Lauren Celetti
Caleb Charlebois
Maria Chilelli
Maria Coccimiglio
Brendan Fera
Annie MacDonald
Bryanna Matheson
Jessica Morin
Stacey Partington
William Sigouin
Victoria Stortini-Snider
Emily Trevisan
Colin Zorzit

Algoma U Award of Excellence (Silver)
Karissa Barbarie
Courtney Celetti
Amanda Drinkwater
Sarah Eddy
Amanda Ellsworth
Sarah Grupp
Michaela Gurevitch
Madison Hanlon
Kara Hughes
Daniel Imre
Karalynn Krause
Tayler Pino
Ian Rowlinson
Mercedez Smith

Algoma U International In-Course Scholarship
Luhan Yang

John R. Rhodes Scholarship
Ghislaine Cottle
Taylor Jaehrling

Algoma University Achievement Awards
Lyssa Borutski
Christine Caron
Christopher Chan
Maria Fox
Hillary Hutchinson
Karrissa LaCrosse
Cory Laframboise
Julian Nicholls
Brittany Noonan
Romee Paudel
Ayesha Ramput
Daniel Scarpino
Matthew Yablonski
Heather Zayachkowski

Aboriginal Veteran’s Award, in memory of J. Edward Boissoneau
Emily Faubert

Business and Professional Women Scholarship
Gabriella Bauer

Dr. Edward Giesbrecht Mathematics Award
Andrew Vanderburg

G. Verdi & Princess Marie José Lodges
Order Sons of Italy of Canada Scholarship
Julian Nicholls

Gladys McNeice Award
Ian Rowlinson

John Deakin Buckley Walton Scholarship
Adelle Staples

John Hayes Jenkinson, B.E.M. Memorial Scholarship in History
Jason Coates
Di Gillham

Judge John Hays McDonald & Mrs. Vera McDonald Memorial Scholarship
Corey Sutton

Kenneth & Colleen Moodie Scholarship
Samantha Kyle

Scotiabank International Merit Scholarship
Cody Ambeault

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Scholarship
Corey Caple
Tara Yeates

Soo Mill & Lumber Company Scholarship
Islay Smedley

OSSTF – District 35 AUSS International Scholarship
Kanzhe Liu

The Bud and Anne Wildman Scholarship
Kelly Trudeau

The Kresin Engineering Scholarship For Math and Science
Olivia Pietrangelo

The Very Reverend Meletios Christoforou Scholarship
Diana Stoker

The R.N. Tagore Scholarship
Kenneth Ciupka

Algoma U Continuing Bursaries:

Alexander M. Ross Bursary Award
Katherine Bondarenko
Colin Zorzit

Alzheimer Society of Sault Ste. Marie & Algoma District Bursary
Felix Kofi

Askin Family Bursary Award
Rachael Brouyette
Christopher Coutu
Matthew Jones
Joshua Lalonde
Katrina Lamothe
Gazi Nuzhat

Brookfield Power First Nation Environmental Science Student Award
Gloria Panacheese

Dr. Robert V. d’Amato Student Award
Kailyn Morrar

Edward and Frank McGrath Bursary Awards
Gabriella Bauer
Valkyrie Clark
Stephanie Harris
Brook Lessard
Carlie Manners
Lauren Moore
Jessica Rossi
Clarissa Seifarth

Elsie Savoie Fine Arts Award
Brittany Noonan

ESSAR Steel Algoma Inc. Student Award
Corey Caple
Emma Paat

Gerald E. Nori, Q.C. Student Awards
James Beland
Paolo Bruni
Stephanie Cossette
Kassidy McDougall

Gloria Jean Grossett Student Award
Celine Perron

Great-West Life Student Assistance Bursary
Cody Ambeault
Sharifullah Ahmari
Jennifer Coleman
Saba Haque
Mitchell Marinovich

Great-West Life Assistance Bursary for Indigenous Students
Sean Clendinning
Samantha Kyle
Makayla Laramey
Kelly Trudeau

Indigenous Students Assistance Fund
Bonita Wiebe

Johanna Bischoping Bursary
Shmila Furdos Sheri Ladouceur

John Rowswell, M.Eng, P.Eng, P.E. Bursary
Alecia Finateri

Judge M.G. Gould Student Award
Christina Bailey

Katherine Jean Dunster Student Award
Keithera Riley

Kiwanis Club of Lakeshore
Tara Burrell

Living and Learning Student Assistance Fund
Fadi Abu Qbue

Métis Nation of Ontario Bursary
Daniel Chaput
Tom Davies
Meagan Gjos
Jamie McIntyre
Celine Perron
Jessie-Rae Rice
Michael Sacchetta
Kristal Strawbridge
Connor St. Michel
Chelsey-Ann Waddell
Lyndsay-Lee Waddell
Tara Yeates

OSSTF District 35 – Algoma U Support Staff Bursary Award
Eva-Louise Hyderman
Pirathapan Kandiah

Retired Teachers of Ontario – District 3 Algoma
Tristan Clarke

Rotary Club of Sault Ste. Marie
Kristal Strawbridge

Royal Canadian Legion Branch #25 Achievement Award – (Biology, COSC, General Arts, Math)
Andrew Vanderburg

Sardar & Rajwant Sohi Rotary Bursary
Ayesha Ramput

Sault Recreation Hockey Association Fun through Recreation Award
Matthew Jones
Corey Sutton

Sault Ste. Marie Zonta Foundation Student Award
Christina Meyers

Sault Ste. Marie Professional Fire Fighters, Local 529 Social Work Bursary
Carter Vance

Sault Ste. Marie Professional Fire Fighters, Local 529 Bachelor of Business
Administration
Danielle Cicchini

Scotiabank Student Assistance Award
Corey Caple

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Bursary
Emily Faubert
Wendy Stubbs

Shingwauk Anishinaabe Students’ Association Student Award
Lyndsay Waddell

USW Local 2251 Student Award, Established by John Kallio
Christina Meyers

Students Helping Students Bursary
Natasha Doroodian
Trevor Heaver
Simone Henzil
Karina Maione
Thomas Medland
Jenna Murray
Kasey Politano

Supporting Science & Technology Bursary Award
Taylor Byron Alecia Finateri Cory Laframboise

The Hannah Lois Morris Bursary
Carter Vance

The Henry Lang, Q.C. & Mrs. Helen Lang Law & Justice Bursary
Frances MacInnis

Tulloch Engineering Student Award
Vision Paudel