HSCDSB Elementary Track & Field – West Zone Results

0

The HSCDSB Elementary West Zone Track & Field meet was held on Tuesday, June 8 under cool and windy conditions at the Jo Forman Track.

Capturing the aggregate team title was Holy Family with 127 points.  The Flames also captured the girls and boys team titles en route to the overall crown.  St. Francis French Immersion was second with 112 points while Notre-Dame-du-Sault finished in 3rd place with 70 points.

The top individual performance was put in by Braden Coutts from St. Bernadette.  In the Pee Wee Boys division, Coutts won the triple jump, 800 metres, and 200 metres and was a member of the winning 400 metre relay quartet.  His teammate, Elliot Anderson, was part of the relay gold medal team and also won the high jump and running long jump.  In Pee Wee Girls, Mercedes Mazzuca from St. Pius X won the 800 metres and softball throw.

track huron superiorIn Bantam girls, Megan McMillan from St. Francis won the 800 and 400 metre races and was part of the relay victory for the Falcons.  Breanne Derochie from Notre Dame won the triple jump and 200 metres.  In Bantam boys, Joshua Marrello from Holy Family won the 100 and 200 metres.  Nicholas Vecchio was a double winner in Atom boys capturing the 50 metres and high jump.  In Novice girls, Mattea Bruni from St. Ann won the high jump and 100 metres.

NOVICE BOYS
EVENT NAME SCHOOL RESULT
50 Metres Nathan Guizzetti St. Francis F.I. 8.03 secs
100 Metres Ryan Lemieux Notre Dame 11.09 secs
Running L.J. Holden Edwards St. Ann 1.13 metres
Standing L.J. Devon Trottier St. Theresa .66 metres
High Jump Vincent Vecchio St. Ann .96 metres

 

huron superior track

NOVICE GIRLS
EVENT NAME SCHOOL RESULT
50 Metres Julia Heika St. Francis F.I. 8.52 secs
100 Metres Mattea Bruni St. Ann 16.13 secs
Running L.J. Kaylee Marrello Holy Family 1.15 metres
Standing L.J. Vivianna Merlino Notre Dame .65 metres
High Jump Mattea Bruni St. Ann 1.05 metres

 

 

ATOM BOYS
EVENT NAME SCHOOL RESULT
50 Metres Nicholas Vecchio St. Ann 7.29 secs
100 Metres Dawson Wilson St. Theresa 14.21 secs
200 Metres Cole Trevisanut St. Francis F.I. 35.19 secs
Running L.J. Isaiah McGregor St. Pius X 3.67 metres
Standing L.J. Ethan Arruda Holy Family 1.87 metres
High Jump Nicholas Vecchio St. Ann 1.18 metres
Softball Throw Tristin Callon St. Pius X 30.20 metres

 

ATOM GIRLS
EVENT NAME SCHOOL RESULT
50 Metres Dymond Yeo St. Theresa 8.06 secs
100 Metres Caitlin Senecal St. Theresa 15.41 secs
200 Metres Alexa Dumanski St. Theresa 35.19 secs
Running L.J. Kayleigh Tucker Holy Family 3.45 metres
Standing L.J. Rebecca Swenson Holy Family 1.85 metres
High Jump Mia Iachetta St. Ann 1.13 metres
Softball Throw Beata Richards Notre Dame 28.9 metres

 

 

PEE WEE BOYS
EVENT NAME SCHOOL RESULT
100 Metres Chase Wilson St. Theresa 13.72 secs
200 Metres Braden Coutts St. Bernadette 28.16 secs
400 Metres Daniel Carricato St. Francis F.I. 1:10.00
800 Metres Braden Coutts St. Bernadette 2:42.00
400 M Relay Elliot Anderson

Braden Coutts

Lennon Rasile

Ethan Williams

St. Bernadette 1:00.75
Running L.J. Elliot Anderson St. Bernadette 4.15 metres
Triple Jump Braden Coutts St. Bernadette 9.42 metres
High Jump Elliot Anderson St. Bernadette 1.27 metres
Softball Throw Michael Nicoletta Holy Family 46.7 metres

 

 

PEE WEE GIRLS
EVENT NAME SCHOOL RESULT
100 Metres Kaylee Andreola St. Bernadette 14.15 secs
200 Metres Bryanna Zimbaro Holy Family 31.78 secs
400 Metres Kylie Esposito Holy Family 1:19.00
800 Metres Mercedes Mazzuca St. Pius X 3:07.00
400 M Relay Kayleigh Cliffe

Kylie Esposito

Madison McMinn

Bryanna Zimbaro

Holy Family 1:02.00
Running L.J. Madison McMinn Holy Family 3.71 metres
Triple Jump Erin Belsito St. Francis F.I. 9.42 metres
High Jump Hailey Carella Holy Family 1.27 metres
Softball Throw Mercedes Mazzuca St. Pius X 34.0 metres

 

BANTAM BOYS
EVENT NAME SCHOOL RESULT
100 Metres Joshua Marrello Holy Family 12.06 secs
200 Metres Joshua Marrello Holy Family 28.28 secs
400 Metres Michael Nicoletta Holy Family 1:07.00
800 Metres Cole Tasz Holy Family 2:41.00
400 M Relay   St. Francis F.I. 51.22 secs
Running L.J. Kieran Jalak St. Francis F.I. 4.17 metres
Triple Jump Lucas Anderson St. Bernadette 9.83 metres
High Jump Mitchell Crosato St. Francis F.I. 1.38 metres
Softball Throw Jeffery Conley St. Ann 36.4 metres

 

 BANTAM GIRLS
EVENT NAME SCHOOL RESULT
100 Metres Chanel Dubreuil Notre Dame 14.00 secs
200 Metres Breanne Derochie Notre Dame 30.39 secs
400 Metres Megan McMillan St. Francis F.I. 1:12.00
800 Metres Megan McMillan St. Francis F.I. 2:49.00
400 M Relay   St. Francis F.I. 1:00.00
Running L.J. Destiney Matte St. Francis F.I. 3.62 metres
Triple Jump Breanne Derochie Notre Dame 8.96 metres
High Jump Destiney Matte St. Francis F.I. 1.30 metres
Softball Throw Breanna Carpintiero Holy Family 35.2 metres

 

huron-superior-trackAdditional winners

Girls Bantam..

Megan McMillan
Madison Delfgou
Destiney Matte
Amber Dunbar

Boys Bantam:

Dylan Singleton
Mitchell Crosato
Daniel Carricato
Kieran Jalak