Lions and Griffins Share Cross-Country Honours

0

The Our Lady of Lourdes Lions and Holy Cross Griffins shared the team trophy as the Huron-Superior Catholic District School Board elementary cross-country meet was held Thursday at the St. Kateri Outdoor Learning Centre.

The Sault Ste. Marie schools finished one-two in the Girls Division standings and Holy Cross placed second in the Boys Division en route to sharing the overall title.  St. Paul was third in the overall standings.  Third place in the Girls Division was shared by Holy Family and St. Joseph French Immersion from Wawa.  First place in the Boys Division went to Our Lady of Lourdes from Elliot Lake while St. Paul finished third.

cross countryHelping Our Lady of Lourdes to a share of the overall title were five students who finished in the top three of their respective races.  Ethan Carbone won the 10-year old boys race while Tori Carbone won the 10-year old girls run.  Kaitlyn Attwell was second in the 9-year old girl’s race and Milana Perri was runner up in the 12-year old girl’s race.  In 11-year old girls the Lions’ Gabby Giordano finished third.  Podium finishes for Holy Cross runners included Kiah Reid, who won the 12-year old girls race.  Ethan Agawa was second in 9-year old boys while Logan Burns was runner-up in 11-year old boys.

St. Paul’s Olivia Gavey won the 13-year old girls race while schoolmate Kenny Belanger was second in the 12-year old boys.  The Patriots received third place finishes from Joshua Lamming in 9-year old boys and Connor Haynes in 11-year old boys.

cross countryThe competition was held under cool conditions with rain falling at times.

A complete rundown of top three finishers in all divisions is listed below.

9 Year Old Boys:

1. Reagan Houle: Sacred Heart – Espanola    2. Ethan Agawa: Holy Cross    3. Joshua Lamming: St. Paul

9 Year Old Girls:

1. Kaylee Marrello: Holy Family    2. Kaitlyn Attwell: Our Lady of Lourdes – Sault Ste. Marie

3. Kalan Beckerton; St. Mary – Massey

cross country10 Year Old Boys:

1. Ethan Carbone: Our Lady of Lourdes – Sault Ste. Marie    2. Lennon Turco: St. Mary’s French Immersion

3. Jacob Smith St. Francis French Immersion

10 Year Old Girls

1. Tori Carbone:  Our Lady of Lourdes – Sault Ste. Marie    2. Evelyn Primeau: Notre Dame du Sault

Abbie McGonegal: Our Lady of Lourdes – Elliot Lake

11 Year Old Boys

1. Gabe Zimbaro: Holy Family    2. Logan Burns: Holy Cross    3. Connor Haynes: St. Paul

11 Year Old Girls:

1. Alana McKenzie: St. Joseph French Immersion – Wawa    2. Ellie McKenzie: St. Joseph – Wawa

3. Gabby Giordano: Our Lady of Lourdes – Sault Ste. Marie

cross country12 Year Old Boys:

1. Landon Fortin: Our Lady of Lourdes – Elliot Lake    2. Kenny Belanger: St. Paul

3. Hawk Recouet: Sacred Heart – Espanola

12 Year Old Girls:  

1. Kiah Reid: Holy Cross    2. Milana Perri: Our Lady of Lourdes – Sault Ste. Marie

3. Lakota Rongits: Our Lady of Lourdes – Elliot Lake

13 Year Old Boys:

1. Alex Lambert: Our Lady of Lourdes – Elliot Lake   2. Graham Watson: Notre Dame

3. Mathew Cyr: Sacred Heart – Espanola

13 Year Old Girls:

1. Olivia Gavey: St. Paul    2. Kylie Esposito: Holy Family    3. Ella Valente: St. Pius X

cross country