Sault College Celebrates Top Achievers

0
Sault College

Sault College proudly celebrated the outstanding commitment and dedication of a number of its high achieving first year students at the annual President’s Academic Excellence Scholarship Ceremony. Surrounded by the Sault College community, qualifying top first-year students achieving an overall grade point average of 4.0 were recognized for their amazing accomplishments.

“We take great pride in celebrating our students and reinforcing our commitment to their learning and development,” says Dr. Ron Common, President, Sault College. “Each of these students chose Sault College to help them find what they love. As they move through this journey, they are striving for academic excellence and we are proud to support and recognize their success. It is truly commendable and an amazing accomplishment.”

Recognizing student achievements through the Scholarships, Bursaries and Awards (SBA) program has been a pillar of our institution since 1972. To complement this, the following first-year students were recognized at the 2016-17 President’s Academic Excellence Scholarship ceremony for achieving a 4.0 GPA in the fall in addition to having applied online to the SBA program:

Jennifer Aelick – Public Relations and Event Management
Matthew Alexander – Computer Programmer
Meagan Allison – Aviation Technology – Flight
Courtney Amyotte – Police Foundations
Jessika Baic – Office Administration – Executive
Megan Barnes – Occupational Therapist Assistant & Physiotherapist Assistant
Chelsea Barr – Child & Youth Care
Richard Beharriell – Electrical Engineering Technician – Process Automation & Trades
Jamie-Lynn Bell – Occupational Therapist Assistant & Physiotherapist Assistant
Nolan Benoit – Fish & Wildlife Conservation Technician
Alexei Berg – Public Relations and Event Management
Timothy Bird – Aircraft Structural Repair Technician
Alexandra Boudreau – Office Administration – Executive
Petra Brlecic – Social Services Worker
Barry Burton – Video Game Art
Carla Busnello – Collaborative Bachelor of Science in Nursing
Emily Cain – Office Administration – Executive
Ashley Cerra – Public Relations and Event Management
Brooklyn Clement – Social Services Worker
Jason Crack – Fish & Wildlife Conservation Technician
Evan Currie – Electrical Engineering Technician – Process Automation
Christine Daigle – Esthetician
Kaylin Dicato – Police Foundations
Karina Drury – Social Services Worker – Native Specialization
Sara Dube – Personal Support Worker
Kellen Evoy – Computer Programmer
Morgan Faugh-Bulckaert – Fish & Wildlife Conservation Technician
Taylor Fedorowich – Pre-Health Sciences
Jessica Fessl – Pre-Health Sciences
Tayler Fewchuk – Occupational Therapist Assistant & Physiotherapist Assistant
Nick Foster – Aircraft Structural Repair Technician
Danielle Fromme – Fish & Wildlife Conservation Technician
Rachel Gasparetto – Collaborative Bachelor of Science in Nursing
Brian Genua – Civil Engineering Technician
Brianna Germain – Social Services Worker – Native Specialization
Jesse Graber – Graphic Design – Digital Media
Alison Grant – Natural Environment Technician – Conservation & Management
Marcus Grant – Collaborative Bachelor of Science in Nursing
Ashley Gray – Natural Resource/Environmental Law – Inspection & Enforcement
Austin Gray – Aircraft Structural Repair Technician
Teniel Gregg – Pre-Health Sciences
Stephanie Guindon– Early Childhood Education
Chris Hansen – Fish & Wildlife Conservation Technician
Kyleen Higginson – Social Services Worker
Bryce Huntington – Pre-Trades & Technology
Steven Jaworski – Fish & Wildlife Conservation Technician
Victoria Johnson – Office Administration – Executive
Ryan Johnston – Forest Conservation Technician
Ruth Joseph – Natural Environment Technician – Conservation & Management
Munazza Khan – Aviation Technology – Flight
Glenallan King – Forest Conservation Technician
Chelsea Lackey – Esthetician
Adam Lane Sturkenboom – Digital Film Production
Elisha Leffler – Office Administration – Executive
Meggie Lesage – Occupational Therapist Assistant & Physiotherapist Assistant
Daniel Lethbridge – Fish & Wildlife Conservation Technician
Nicole Levesque – Pre-Health Sciences
Melanie Mackan – Esthetician
Jarret Maniacco – Computer Programmer
Cherisse Marion– Esthetician
Michael Matthews – Aviation Technology – Flight
Joel McCauley – Collaborative Bachelor of Science in Nursing
Tammy McCormick – Early Childhood Education
Logan McKinnon – Graphic Design – Digital Media
Chantal Montano – Child & Youth Care
Jannah Nadon – Hairstyling
Halli Nantais – Collaborative Bachelor of Science in Nursing
Emma Neish – Graphic Design – Digital Media
Tanya Ogrins – Social Services Worker
Jocelyn Orr – Business
Kasandra Palmerio – Hairstyling
Andrea Petingola – Fish & Wildlife Conservation Technician
Ryan Petrie – Aviation Technology – Flight
Amanda Phillips – Personal Support Worker
Rebecca Ramos – Natural Environment Technologist – Conservation & Management
Esha Ramtahal – Geographic Information Systems – Applications Specialist
Alex Renaud – Aviation Technology – Flight
Colin Richard – Social Services Worker – Native Specialization
Grace Rodgers – Collaborative Bachelor of Science in Nursing
Christine Rollins – Hairstyling
Charles Ross – Computer Programmer
Anthony Rugman – Aviation Technology – Flight
Mercedes Ryan – Early Childhood Education
Pasha Saulis – Social Service Worker
Kristen Schryer – Early Childhood Education
Guan Yu Shan – Geographic Information Systems – Applications Specialist
Karan Sharma – Forest Conservation Technician
Matthew Soltys – Natural Environment Technician – Conservation & Management
Derek Stonley – Fish & Wildlife Conservation Technician
Tiffany Sullivan – Pre-Health Sciences
Jack Taylor – Forestry Technician – Conservation
Noble Thomas Thomas – Public Relations and Event Management
Jeremy Tremblay – Social Services Worker
Michael Tyler – Natural Resource/Environmental Law – Inspection & Enforcement
Jake Tytler – Adventure Recreation & Parks Technician
Alyssa Uchmanowicz – Esthetician
Donisken Upiah – Electrical Engineering Technician – Process Automation
Meghan Waples – Practical Nursing
Ashley Williamson – Fish & Wildlife Conservation Technician
Alecia Witty-Overland – Collaborative Bachelor of Science in Nursing
Sharmina Yasmin – Public Relations and Event Management
Angela Zappacosta – Esthetician
Matiss Zilans – Aviation Technology – Flight

We will continue to highlight the academic excellence of our students at the annual Scholarships, Bursaries and Awards event. Being held on Tuesday, March 21 at the Quattro Hotel, this exciting event will honour the recipients of the donor sponsored Scholarships, Bursaries and Awards.