Sault College Celebrates Top Achievers at President’s Academic Excellence Scholarship Ceremony

1

Last night, Sault College proudly celebrated the outstanding commitment and dedication of a number of its high achieving first year students at the annual President’s Academic Excellence Scholarship Ceremony. Surrounded by the Sault College community, qualifying top first-year students achieving an overall grade point average of 4.0 were recognized for their outstanding academic achievements.

“One of the many highlights of our academic year is the celebration of our students and their commitment to academic excellence,” said Dr. Ron Common, President, Sault College. “We proudly share in their educational journey and successes and are honoured to be able to recognize them for their ongoing hard-work and dedication through this Scholarship. On behalf of Sault College, I would like to extend sincere congratulations to each of these students on this amazing accomplishment.”

Recognizing student achievements through the Scholarships, Bursaries and Awards (SBA) program has been a pillar of our institution since 1972. To complement this, the following first-year students, who applied online to the SBA program, were recognized at the 2017-18 President’s Academic Excellence Scholarship ceremony for achieving a 4.0 GPA in the fall semester:

Shellby Allan – Police Foundations

Samantha Angus – Practical Nursing

Kayley Armstrong – Personal Support Worker

Christine Arnold – Esthetician

Lena Aronyk-Muhammad – Aviation Technology-Flight

Rosemary Baldwin – Practical Nursing

Candice Baltus      – Practical Nursing

Michaela Barbeau – Collaborative Baccalaureate Nursing

Chantal Beemer – Hairstyling

Jason Belisle – Collaborative Baccalaureate Nursing

Janelle Bell – Geographic Information Systems – Applications Specialist

David Bradford – Fish and Wildlife Conservation Technician

Renee Buczel – Hairstyling

Lauren Burella  – Collaborative Baccalaureate Nursing

Noah Byers – Aircraft Structural Repair Technician

Victoria Campbell – Occupational Therapist Assistant and Physiotherapist Assistant

Andrea Cardoso – Office Administration – Executive

David Carlascio – Child and Youth Care

Kayla Charette   – Esthetician

Shane Charron – Electrical Engineering Technician – process Automation and Trades

Alexandra Cooper – Forestry Technician – Conservation

Brett Corbiere – Collaborative Baccalaureate Nursing

Suzy Couture – Hairstyling

Nicole  Crackel   – Collaborative Baccalaureate Nursing

Melissa Cutler     – Personal Support Worker

Christine Daigle – Hairstyling

Gabriel  De Oliveira Rodriguez    – Civil Engineering Technician

Urszula Deregowski – Fish and Wildlife Conservation Technician

Jordan Enns – Aviation Technology-Flight

Adam Fahrer – Computer Programmer

Blaire Francis – Fish and Wildlife Conservation Technician

Taylor Fryia – Personal Support Worker

Kristen Gauthier – Social Service Worker – Native Specialization

Laura Glover – Office Administration – Executive

David Golden – Natural Environment Technician – Conservation and Management

Samantha Goodall – Office Administration – Executive

Tiffany Goodchild – Collaborative Baccalaureate Nursing

Garrett  Goodfellow – Machine Shop

Teniel Gregg – Collaborative Baccalaureate Nursing

Taylor Hall – Natural Environment Technician – Conservation and Management

Jordan Hamilton – Pre-health Sciences – Pathways to Advanced Diplomas and Degrees

Jonathan Hammond – Collaborative Baccalaureate Nursing

Ali Hassan – Aviation Technology-Flight

Courtney Hope – Pre-health Sciences – Pathways to Advanced Diplomas and Degrees

Matthew Hroch – Digital Film Production

Bryce Huntington – Mechanical Engineering Technician – Manufacturing

Lee-Anne Jarrett – Collaborative Baccalaureate Nursing

Marla Keyes – Aviation Technology-Flight

Kyuho Kim – Aircraft Structural Repair Technician

Chantel Labbe  – Personal Support Worker

Alison Laing – Collaborative Baccalaureate Nursing

Robyn Lalonde – Fish and Wildlife Conservation Technician

Billie Rachel Lambert – Practical Nursing

Michelle Larouche – Community Integration Through Cooperative Education

Jason Lebrun – Welding Techniques

Iva Lepore – Collaborative Baccalaureate Nursing

Gabrielle Marcano – Hairstyling

Monica Marshall – Pre-health Sciences – Pathways to Advanced Diplomas and Degrees

Sara McCleary – Business

Jamey-Leigh McCue – Occupational Therapist Assistant and Physiotherapist Assistant

Natalie-Shea McGonegal – Esthetician

Aimie McLeish   – Business Fundamentals

Jessica Nirkkola – Collaborative Baccalaureate Nursing

Keirstin Olar – Office Administration – Executive

Kayla Olar – Personal Support Worker

Abayomi Olunlade – General Arts and Science – One Year

Chantel Paavola – Occupational Therapist Assistant and Physiotherapist Assistant

Ivanna Pellerin – Pre-Trades and Technology

Andrea Perri – Office Administration – Executive

William Plunkett – Aviation Technology-Flight

Siobhan Rasheed – Computer Programmer

Jordan Reinke – General Arts and Science – One Year

Brittany Richard – Adventure Recreation and Parks Technician

Emily Rivard – Pre-health Sciences – Pathways to Advanced Diplomas and Degrees

Jacob Roy – Natural Environment Technician – Conservation and Management

Mandie-Lee Russon – Social Service Worker

Carly Severini – Office Administration – Executive

Terri Sewell – Office Administration – Executive

Ashley Shantz – Pre-health Sciences – Pathways to Advanced Diplomas and Degrees

Michael Shortt   – Fish and Wildlife Conservation Technician

Rebecca Sierant – Pre-health Sciences – Pathways to Advanced Diplomas and Degrees

Volodymyr Sokolskyy – Digital Film Production

Stacey Solomon – Social Service Worker – Native Specialization

Madalaine Speer – Collaborative Baccalaureate Nursing

Chelsey Steeves – Personal Support Worker

Taylor  Stewart-Gauthie – Esthetician

Chloe Tate – Child and Youth Care

Jenna Therrien – Office Administration – Executive

Marcie Tremblay – Personal Support Worker

Erik Van Boerdonk – Electrical Engineering Technician – process Automation and Trades

Ryan Vendramin – Police Foundations

Linda-Marie Virtue – Hairstyling

Shannon Vogl – Natural Environment Technician – Conservation and Management

Joshua Wagner – Police Foundations

Meagan Wardell – Personal Support Worker

Kaisha-Dawn Willet-Carrie – Office Administration – Executive

Leah-Christine Witty – Personal Support Worker

Denise Wysynski – Early Childhood Education

Herminia Zavala – Esthetician

 

We will continue to highlight the academic excellence of our students at the annual Scholarships, Bursaries and Awards event. Being held on Tuesday, March 20 at the Quattro Hotel, this exciting event will honour the recipients of the donor sponsored Scholarships, Bursaries and Awards.

 

1 COMMENT

Comments are closed.