Who got elected in townships and municipalities in Algoma region?

0

Superior Media will continue to update results of the October 22nd Municipal Election for municipalities and townships in our region.

 Prince Township. All positions were acclaimed.

  • Mayor – Ken Lamming
  • Dave Amadio – Councillor
  • Ian Chambers – Councillor
  • Mike Matthews – Councillor
  • Enzo Palumbo – Councillor

Tarbutt Township Chris Burton elected Mayor

Laird Township Dick Beitz was acclaimed as Mayor.
  • Wayne Junor – Councillor
  • Todd Rydall – Councillor
  • Ed Lapish – Councillor
  • Frank Turco

 Desbarats

  • Blaine Mersereau –  Mayor
  • Jim Carter- Councillor
  • Gavin Grant- Councillor
  • Jason Kern – Councillor
  • Reginald McKinnon – Councillor

Bruce Mines

  • Lory Patteri was acclaimed as Mayor
  • Jerry Bogart – Councillor
  • Mariola Morin – Councillor
  • Richard O’Hara – Councillor
  • Jody Orto – Councillor

Township of Plummer Additional

  • Mayor – Beth West
  •  Mike Jones – Councillor
  •  Boris Koehler – Councillor:
  •  Carl MacKenzie – Councillor
  •  Tasha Strum – Councillor

Township of Jocelyn

  • Mark Henderson – Reeve (acclaimed)
  • Janet Callahan – Councillor
  • Albert Crowder – Councillor
  • Brian Dukes – Councillor
  • Greg Gilbertson – Councillor

 Township of St. Joseph

  • Jody Wildman –  Mayor (acclaimed)
  •  Steven Adams – Councillor
  • Lorraine Aelick – Councillor
  • Cheryl Ambeault – Councillor
  • Barry Elliott – Councillor

Municipality of Huron Shores

  • Georges Bilodeau – Mayor
  • Blari MacKinnon – Councillor (Ward 1)
  • Darlene Walsh – Councillor (Ward 1)
  • Nancy Jones-Scissons – Councillor (Ward 2)
  • Debbie Kirby – Councillor (Ward 2)
  • Jane Armstrong (Ward 3)
  • Dale Wedgwood (Ward 3)
  • Gordon Campbell (Ward 4)
  • Jock Pirrie (Ward 4)

Incorporated Village of Hilton Beach

  • Mayor Robert Hope was acclaimed
  • Shirley Bailey Meeks – Councillor
  • John Davison – Councillor
  • Julie Moore – Councillor
  • John Wells – Councillor

Township of MacDonald, Meredith and Aberdeen Additional,

  • Lynn Watson – Mayor
  • with Shelly Bailey – Councillor
  • John Bucknell – Councillor
  • Adam Chevis – Councillor
  • Lynn Orchard  Councillor

Wawa

  • Ron Rody –  Mayor (acclaimed)
  • Pat Tait – Councillor
  • Bill Chaisson – Councillor
  • Robert Allan Reece – Councillor
  • Mitch Hatfield – Councillor

Blind River

  • Sally Hagman – Mayor
  • Jim Dunbar
  • B.A. Dunbar
  • H.P Roy
  • Clifford Spratt
  • Paula Summers
  • Steven Wells

 Elliot Lake

  • Dan Marcisella – Mayor
  •  Luc Cyr – Councillor
  • Sandy Finamore – Councillor
  • Norman Mann – Councillor
  • Chris Patrie – Councillor
  • Ed Pearce – Councillor
  • Tom Turner – Councillor