Top Achievers Recognized at Annual President’s Academic Excellence Scholarship Ceremony

0
Sault College

Today, the outstanding academic achievements of more than 130 first year students were celebrated at the College’s annual President’s Academic Excellence Scholarship Ceremony. The ceremony honoured qualifying first year students who achieved an overall grade point average of 4.0: an amazing accomplishment!

“Our College takes every opportunity to celebrate our students and their successes and this ceremony is no exception,” said Dr. Ron Common, Sault College President. “It takes a tremendous amount of hard work and dedication to achieve this and each of these students deserves the recognition that comes along with this scholarship. I am honoured to stand beside these students and personally recognize and celebrate them for their amazing commitment to academic excellence,” he added.

Recognizing student achievements through the Scholarships, Bursaries and Awards (SBA) program has been a pillar of Sault College since 1972. To complement this, the following first-year students, who applied online to the SBA program, were recognized at the 2019-20 President’s Academic Excellence Scholarship ceremony for achieving a 4.0 GPA in the fall semester:

First Name Last Name Program Name
Courtney Adams Social Service Worker
Zaid Ahmad Mobile Applications Design
Asad Ahmed Aviation Technology – Flight
Inaam Ahmed Aircraft Structural Repair Technician
Katie Alberta Office Administration – Executive
Anita Ansley Electrical Engineering Technician-Process Automation And Trades
Syamili Antony Personal Support Worker
Madhan Ap Project Management
Kristen Auer Social Service Worker – Indigenous Specialization
Tyler Barber Motive Power Technician – Advanced Repair
Richard Beharriell Network Architecture And Security Analytics
Harshpreet Bhatia Supply Chain Management
Nigarbanu Bhol Health Care Administration
Rebecca Bigg Hairstyling
Stephanie Bigg Office Administration – Executive
Ethan Boland Aviation Technology – Flight
Andrea Bonin Pre-Health Sciences – Pathways To Advanced Diplomas And Degrees
Mark Bonner Business – Accounting
Rahi Brahmbhatt Supply Chain Management
Charles Burland Aircraft Structural Repair Technician
Kevin lucas Campbell Aviation Technology – Flight
Benson Chandy Robotics And Advanced Automation
Sindhu Chennamaneni Health Care Administration
Amy Chevrier Business – Accounting
Seohong Choi Aviation Technology – Flight
Stephanie Cobiness Early Childhood Education
Bruno Consolante Aircraft Structural Repair Technician
Kaitland Corbett Early Childhood Education
Bryanna Dannrath Hairstyling
Yatrikkumar Dave Health Care Administration
Shea Deakin Aviation Technology – Flight
William Denninghoff Aviation Technology – Flight
Celia Deschenes Hairstyling
Ujwala Dindi Mobile Applications Design
Amelia Divincenzo Police Foundations
Gillian Dumas Hairstyling
Taylor isabe Elliott Police Foundations
Krista Erdman Social Service Worker – Indigenous Specialization
Sarah Foglia Office Administration – Executive
Louise Fournier Practical Nursing
Zaine Fury Fish And Wildlife Conservation Technician
Sai kiran Gaddipati Health Care Administration
Kusuma Garlapati Mobile Applications Design
Andrew Gaudreault Computer Programmer
Joel Giesbrecht Aviation Technology – Flight
Ashlee Griffiths Hairstyling
Candace Groulx Community Integration Through Cooperative Education
Anatoli Hailemariam Geographic Information Systems – Applications Specialist
Whisper-lynn Harper Digital Film Production
Hiral Hingu Health Care Administration
Khanh diem Ho Culinary Management
Recheal Holland Esthetician
Tineka Huffels Early Childhood Education
Breanna Hunt Child And Youth Care
Natalie Ira-gould Digital Film Production
Natalie Isaacs Geographic Information Systems – Applications Specialist
Joseph Jones Geographic Information Systems – Applications Specialist
Samuel Jordan Social Service Worker
Amandeep Kaur Supply Chain Management
Harsharandee Kaur Hospitality And Tourism Management
Ramandeep Kaur Supply Chain Management
Ramandeep Kaur Hospitality And Tourism Management
Pavandip Kaur Mobile Applications Design
Rajat Kaushik Geographic Information Systems – Applications Specialist
Aedan Kelly Aviation Technology – Flight
Kamal Khatri Network Architecture And Security Analytics
Yekaterina Kuryata Protection, Security And Investigation
Brandon Ladd Pre-Health Sciences – Pathways To Advanced Diplomas And Degrees
Jennifer Lambert Personal Support Worker
Alison Macdonald Digital Film Production
Rianne Mackenzie Occupational Therapist Assistant And Physiotherapist Assistant
Delaney Madore Electrical Engineering Technician-Process Automation And Trades
Melvin Mathew Robotics And Advanced Automation
Mary McKinnon Business – General
Florence Mensah Health Care Administration
Olivia Michaud Aviation Technology – Flight
Sai Mittapalli Project Management
Arvin Moazami godarzi Aircraft Structural Repair Technician
Weston Moffat Computer Programmer
Haripriya Mohan Natural Environment Technician – Conservation And Management
Connor Moore Computer Programmer
Lakshmi Mounika malladi Network Architecture And Security Analytics
Krunwant Nankar Health Care Administration
Neetu Neetu Personal Support Worker
Parthkumar Patel Supply Chain Management
Priyanka Patel Project Management
Prashantbhai Patel Network Architecture And Security Analytics
Binal Patel Health Care Administration
Aakash Patel Project Management
Bhaumikkumar Patel Health Care Administration
Trupal Patel Project Management
Samantha Payment Hairstyling
Allann Phlong Aircraft Structural Repair Technician
Rudra Prajapati Health Care Administration
Dominik Prymicz Aviation Technology – Flight
Jagdeesh Rajagopalan Mobile Applications Design
Rachana Ramachandraswamy Network Architecture And Security Analytics
Jovin Raphael Robotics And Advanced Automation
Jordan Reinke Business – Accounting
Alicia Ritskes Aviation Technology – Flight
Carter Robinson Welding Techniques
Caitlyn Rogozynski Esthetician
Alaina Roswell Police Foundations
Amal Roy Aircraft Structural Repair Technician
Omar Safar Aviation Technology – Flight
Ajeet Sagar Hospitality And Tourism Management
Alex Sajan Aircraft Structural Repair Technician
Aishwarya Sakthivel Health Care Administration
Satwinder Sandhu Hospitality And Tourism Management
Isabella Schives Natural Resources/environmental Law – Inspection And Enforcement
Manikandan Selvanathan Mobile Applications Design
Manglik Shah Health Care Administration
Deep Shah Computer Programmer
Gulfisha Shaikh Health Care Administration
Devanshi Sheth Project Management
Kayla Short Occupational Therapist Assistant And Physiotherapist Assistant
Evan Sinclair Natural Environment Technician – Conservation And Management
Aaron Sirota Aviation Technology – Flight
Emma Sissenah General Arts And Science – University Transfer
Jake Stewart General Arts And Science – One-Year
Hareesh Suresh babu Geographic Information Systems – Applications Specialist
Kyle Sweeney Natural Resources/environmental Law – Inspection And Enforcement
Kayla Swire Early Childhood Education
Brandon Tomasone Graphic Design – Digital Media
Sarah Tremelling Child And Youth Care
Emma -lee Uren Early Childhood Education
Bryanna Vachon Digital Film Production
Vidhya sagar Vemu Health Care Administration
Puneet Verma Network Architecture And Security Analytics
Vineeth Vijayan Project Management
Gregory Wood Social Service Worker
Lizy Yohannan Personal Support Worker
Naren Yu Aircraft Structural Repair Technician
Kiara Yun Aviation Technology – Flight

The academic excellence of our students will continue to be celebrated at the annual Scholarships, Bursaries and Awards event being held on Tuesday, March 24 at Quattro Hotel and Conference Centre. This exciting event will honour the recipients of the donor sponsored Scholarships, Bursaries and Awards.